Zdalny odczyt zużycia mediów
Telemetria
Systemy SCADA
Projektowanie i montaż układów AKPiA
Kwadra

Wdrażanie systemów typu SCADA w oparciu o produkty TelWin

Pragniemy Państwu przedstawić informacje o usłudze, która pozwoli na stały, bezpieczny dostęp on-line do danych i informacji z urządzeń/systemów:

  • pomiarowych, np. liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, przeliczniki gazu itp.,
  • monitorowania, np. stanu pracy, zabezpieczeń, procesów technologicznych itp.
  • sterowania układami automatyki,

Usługa ta powstała w wyniku realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W zależności od potrzeb Klienta, proponujemy bardzo wygodny i łatwy w obsłudze dostęp do danych z obiektów objętych systemem telemetrii na dwa sposoby:

  1. poprzez przeglądarkę WWW
  2. przez dedykowany komputer podłączony do systemu telemetrii.

W pierwszym wariancie, połączenie ze stroną WWW, na której będą wizualizowane dane z obiektów, możliwe będzie z każdego komputera na świecie, który ma dostęp do Internetu. W tym przypadku koszty oprogramowania oraz utrzymanie niezbędnej infrastruktury informatycznej leżą po stronie usługodawcy.

W drugim wariancie, oprogramowanie potrzebne do zbierania i wizualizowania danych będzie zainstalowane na wybranym komputerze/serwerze znajdującym się u Klienta. W tym przypadku Klient ponosi jednorazowy koszt związany z zakupem niezbędnego oprogramowania oraz utrzymaniem i konserwacją wymaganego sprzętu.

Jako zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych do prezentowanych danych udostępnianych przez WWW, połączenie ze stroną WWW będzie szyfrowane (protokół SSL - używany do bezpiecznych połączeń internetowych) i autoryzowane. Przeglądanie danych przez serwer WWW lub na komputerze dedykowanym przez danego użytkownika będzie możliwe tylko wtedy, gdy będzie posiadał on przyznany login, hasło i odpowiedni poziom uprawnień. Dodatkowym zabezpieczeniem, na życzenie Klienta, może być wydany klucz eToken (niewielkie urządzenie podłączane do portu USB) z zapisanym w nim certyfikatem użytkownika.

Klucz eToken

Rys. nr 1. Klucz eToken

Oprogramowaniem odpowiedzialnym za zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie i prezentację danych jest system TelWin® SCADA. Poniżej, na rys. 2, 3, 4 i 5 przedstawiono przykłady aplikacji systemu TelWin® ilustrujące podstawowe możliwości prezentacji danych, zarówno w formie schematów technologicznych, jak również w postaci wykresów i zestawień tabelarycznych. Prezentowany system SCADA umożliwia także prezentowanie informacji w formie alarmów z możliwością zarządzania nimi. Forma prezentacji danych uzależniona jest praktycznie wyłącznie od wymagań użytkownika oraz inwencji autora realizującego aplikację.

Przykładowy schemat wraz z listą alarmów

Rys. nr 2. Przykładowy schemat wraz z listą alarmów

Przykładowy schemat

Rys. nr 3. Przykładowy schemat

Tabela z danymi rozliczeniowymi – Raport miesięczny

Rys. nr 4. Tabela z danymi rozliczeniowymi – Raport miesięczny

Wykres danych bieżących

Rys. nr 5. Wykres danych bieżących

Przesyłanie danych z punktów pomiarowych/obiektów odbywać się może przy wykorzystaniu różnych łączy transmisyjnych. Ze względu na najszersze możliwości zastosowania, wygodę i rachunek ekonomiczny, najkorzystniejsze jest zastosowanie komunikacji poprzez sieć GSM/GPRS. Dane z urządzeń pomiarowych (przeliczników, sterowników itp.) podłączonych do modemu GSM/GPRS, będą przekazywane za pomocą infrastruktury operatora GSM/GPRS do prywatnej platformy APN, a następnie do serwerów produkcyjnych w serwerowni firmy KWADRA. W ramach opisywanej usługi firma KWADRA zapewnia również dostawę niezbędnych urządzeń (modemów GPRS oraz kart SIM).

Opisana powyżej koncepcja realizacji systemu telemetrii ma charakter otwarty i umożliwia rozbudowę o dodatkowe obiekty oraz nadawanie/odbieranie uprawnień dostępu do wszystkich lub wyznaczonych obiektów dla poszczególnych użytkowników.

W załączeniu – schematy koncepcji realizacji systemu telemetrii.

Jeśli zechcą Państwo poznać szczegóły naszej oferty oraz uzyskać odpowiedzi na ewentualne pytania - prosimy o kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 85-733-61-97
Fax. 85-733-61-87

Sprawę prowadzi: Przemysław Sokołowski - tel.: 795-591-688


Dokumenty do pobrania:

Zaloguj się do systemu telemetrii
 

Zaufali nam

CP Energia
British American Tobacco Polska
Carbon
Energia Mazury
Hedeselskabet
Linia KK
Mazowiecka Spółka Gazownictwa
polenergia_logo
GazSystem_Logo
PSG_Logo